SAN
SAN
Spavanje ima ključnu ulogu u održavanju fizičkog i mentalnog zdravlja. Neki od razloga zašto spavamo uključuju oporavak tela, konsolidaciju pamćenja, fizički odmor, regulaciju emocija i hormosnku ravnotežu.
Tokom noći prolazimo kroz cikluse dve osnovne faze sna, REM (Rapid Eye Movement) i NREM (Non-Rapid Eye Movement). Počinjemo s NREM fazama (1, 2) prije nego što uđemo u dublje NREM faze (3, 4). Nakon toga, ulazimo u REM fazu sna. Ciklus se ponavlja nekoliko puta tokom noći i traje 90-110 minuta. Ove faze igraju ključnu ulogu u oporavku tela a poremećaji u ovim fazama mogu uticati na opšte zdravlje i dobrostanje.
U početnim fazama noći, veći deo sna sastoji se od dubokih NREM faza. Međutim, kako noć odmiče, REM faze postaju duže, dok se duboke NREM faze postupno skraćuju.
Ono što je zanimljivo je da faza sna u kojoj se probudimo može uticati na naše ponašanje nakon buđenja. Idealno je probuditi se prirodno, bez buke ili ometanja, kako bismo završili san u REM fazi. Ustajanje iz REM faze može rezultirati osećanjem budnosti i svežine. Ako se, međutim, probudimo iz dubokih faza NREM sna, možemo osećati pospanost i konfuziju. Buditi se usred ciklusa sna može izazvati osećaj pospanosti i nedostatka energije tokom dana.
Prirodno ustajanje ali šta ćemo ako nas alarm probudi ili ga redovno pomeramo?
Odbijanje alarma i nastavljanje spavanja može dovesti do fragmentacije sna, pospanosti, narušavanja biološkog ritma, stresa i anksioznosti.
Preporučljivo je postaviti alarm za vreme kada planirate ustati i pokušati održavati redovan raspored buđenja kako biste imali konzistentan i zdrav san.
Коментари
Постави коментар